ویزای سوئیس

ویزای سوئیس - سوئیس کشوری کوچک است که هیچ مرز آبی ندارد. این کشور از جنوب کوه های آلپ و از شمال غربی با کوهستان ژوا، تپه ها، دشت ها و دریاچه های بزرگ پوشیده شده است.

سیستم دولت کشور سوئیس به طور رسمی کنفدراسیونی تلقی می شود اما در ساختار بیشتر شبیه یک جمهوری فدرال است. سوئیس دارای مرز مشترک با کشورهایی نظیر فرانسه، ایتالیا، اتریش و آلمان است و با دریافت ویزای توریستی سوئیس ( مولتی ) ، شما این امکان را دارید تا به راحتی و بدون ویزا به تمامی این کشور ها سفر کنید.

 

ویزای سوئیس - ویزای توریستی سوئیس

ویزای سوئیس – سوئیس به همراه ۲۶ کشور دیگر منطقه به نام شنگن را تشکیل داده اند که اعضای کشور های عضو شنگن از ممنوعیت تردد برخوردار نیستند. افراد دیگری که شهروند کشور های عضو شنگن نیستند برای ورود به این منطقه کافیست ویزای یکی از کشور های عضو را دریافت کنند و با داشتن آن می توانند به سایر کشور های شنگن بدون نیاز به ویزای مجدد سفر کنند.

انواع ویزای سوئیس

 1.  ویزای کوتاه مدت ویزای سوئیس
 2.  انواع غیر مهاجرتی ویزای سوئیس
 3.  انواع مهاجرتی ویزای سوئیس

ویزای کوتاه مدت سوئیس

انواع ویزا های کوتاه مدت و موقت به شرح زیر است:

 1.  ویزای ترانزیت سوئیس
 2.  ویزای توریستی سوئیس
 3.  ویزای تجاری
 4.  ویزای مدیکال
 5.  ویزای سوئیس برای اهداف فرهنگی، ورزشی، مذهبی و رویدادهای فیلم و رسانه
 6.  ویزای کوتاه مدت تحصیلی و آموزشی

ویزا های غیر مهاجرتی سوئیس

مجوز غیر مهاجرتی یکی دیگر از انواع ویزای سوئیس است که برای اقامت بیشتر از بازه زمانی سه ماهه در نظر گرفته شده و برای اهدافی مانند کار و یا تحصیل در نظر گرفته شده و نیاز به دریافت یکی از مجوز های اقامت زیر دارد:

 1.  مجوز L permit : یک مجوز اقامت کوتاه مدت است که دارای اعتبار یک ساله و غیر قابل تمدید است.
 2.  مجوز B permit : یک مجوز اقامت کوتاه مدت که دارای اعتبار یک تا پنج ساله و قابل تمدید است این مجوز مناسب گزینه های تحصیلی و یا کاری بلند مدت در کشور سوئیس است.

ویزای خانوادگی غیر مهاجرتی سوئیس یکی دیگر از انواع ویزای سوئیس است که برای حضور بیشتر از سه ماه در کنار شریک زندگی و یا اقوام طراحی شده و با نام family reunion visa شناخته می شود.

ویزای مهاجرتی سوئیس

انواع ویزا های مهاجرتی ویزای سوئیس شامل گزینه های زیر می باشد:

 1.  ویزای پیوستن به خانواده
 2.  ویزای کار
 3.  ویزای تجاری
 4.  ویزای بازنشستگی
 5.  مجوز پناهندگی

شرایط اخذ ویزای سوئیس

شرایط اخذ ویزای سوئیس

 1. تاریخچه سفر:
  کسانی که متقاضی ویزای سوئیس هستند با داشتن تاریخچه سفری مناسب و معتبر می توانند اقدام به گرفتن ویزا کنند ( می‌توان گفت تاریخچه سفر مهم ترین شرط اخذ ویزای شنگن سوئیس می باشد. )
 2. گردش حساب:
  گردش حساب مورد نیاز، گردش سه ماه آخر می باشد. باید این را بدانید که فقط تعداد تراکنشات اهمیت دارد.
 3. تمکن مالی:
  حداقل تمکن مالی مورد نیاز ویزای سوئیس، ۲۵۰ میلیون تا ۳۵۰ میلیون تومان برای هر نفر است. گواهی تمکن مالی حتما باید توسط مدیر شعبه مهر و امضا برسد.
 4. گواهی اشتغال به کار و بیمه تامین اجتماعی:
  این گواهی به افسر ویزا ثابت می کند که شما به کشور محل اقامت خود وابسته هستید و پس از مدت زمان سفر، به کشور خود باز می گردید.
 5. ارائه دعوت نامه:
  دعوت نامه ویزای سوئیس می تواند از طرف یک شرکت یا از سوی اعضای خانواده ارسال شود و حتماً باید در متن دعوت نامه جزئیات کامل شخص میزبان مانند نام و نام خانوادگی، آدرس، تاریخ تولد و تابعیت ذکر شود و همینطور تاریخ دقیق اقامت متقاضی باید در متن نامه نوشته شود.

مدارک لازم برای ویزای سوئیس

 1. سابقه سفر: مهم ترین مدرک لازم برای اخذ ویزای سوئیس داشتن سابقه سفر مناسب است، چرا که در صورت عدم سابقه سفر مفید، اخذ ویزای سوئیس کمی دشوار خواهد بود.
 2.  تمام مدارک فارسی جهت ارائه به سفارت سوئیس باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند.
 3.  اصل پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار و دو صفحه خالی روبروی هم و کپی تمام صفحات ویزاهای لیبل دار موجود در پاسپورت
 4.  اصل پاسپورت های قدیمی
 5.  اصل شناسنامه ها
 6.  ۲ قطعه عکس ۳*۵ و ۴*۵ رنگی با زمینه سفید
 7.  فرم درخواست ویزای سوئیس
 8.  همراه داشتن رسید پرداختی هزینه های ویزا
 9.  دعوت نامه ( در صورت وجود )
 10.  گردش حساب سه ماه اخیر

وقت سفارت سوئیس

پروسه وقت سفارت سوئیس توسط vfsانجام می شود. برای درخواست وقت سفارت سوئیس باید اسم و فامیل ( مطابق پاسپورت )، شماره پاسپورت و شماره تماس خود را به همراه عکس واضح پاسپورت برای دفتر VFS ارسال کنید و پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده وقت دریافت کنید. حدود ۱۴ روز پس از ارسال درخواست، به شما وقت سفارت داده می شود که باید با مدارک خواسته شده به دفتر کارگزاری vfs مراجعه کنید.

مدت زمان جوابدهی به ویزای سوئیس 

بعد از این که به vfs مراجعه کردید پس از ۱۴ تا ۲۱ روز کاری جواب درخواست ویزای شما صادر می شود. برای دریافت ویزای سوئیس خود با در دست داشتن کارت شناسایی و گذرنامه می توانید ویزای خود را دریافت کنید.

مدت زمان اعتبار ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس همانند سایر انواع ویزاهای شینگن حداکثر تا ۹۰ روز اعتبار دارد و تا قبل از اتمام ۹۰ روز متقاضی باید خاک کشور سوئیس را ترک کند. البته متقاضیانی که ویزای مولتی دریافت می‌کنند، می‌توانند این ۹۰ روز اعتبار را در مدت ۶ ماه استفاده کنند. به این معنی که در این مدت ۶ ماه هر چند بار که خواستند، می‌توانند وارد منطقه شینگن شوند به شرطی که تعداد روزهای آن از ۹۰ تجاوز نکند.

همچنین نیازی نیست که حتما تمام ۹۰ روز را در کشور سوئیس باشند و این امکان را دارند که در این زمان، به تمامی کشورهای حوزه شینگن سفر کنند. در حال حاضر و به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، تنها ۴ کشور از کشورهای شینگن توریست می‌پذیرند که شامل کشورهای سوئیس، فرانسه، اسپانیا و اتریش می‌شود.

هزینه های درخواست ویزای سوئیس

هزینه های درخواست ویزای سوئیس

اصولا ثبت درخواست ویزای سوئیس، امری هزینه بر می باشد. هزینه هایی که متقاضیان باید برای دریافت ویزای این کشور بپردازند، به طور کلی به دو بخش تقسیم خواهد شد. بخش نخست این هزینه ها مربوط به کارگزاری VFC و همچنین سفارت این کشور می باشد که مبلغی از آن به صورت پرداخت اینترنتی به حساب کارگزاری واریز می گردد و مبلغ دیگری باید به صورت نقدی به سفارت پرداخت شود که برای هر فرد متناسب با بازه سنی او متفاوت می باشد. بخش دوم هزینه ها نیز به عنوان کارمزد خدماتی برای بیمه مسافرتی، واچر هتل، رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما و … باید به آژانس های مسافربری پرداخت گردد.

در این صفحه از راگنا تریپ سعی شد شما را با تمامی مواردی که نیاز است برای ویزای سوئیس۲۰۲۳ بدانید اشنا کنیم. چنانچه قصد دریافت ویزای شینگن و یا رزرو‌ تور اروپا را دارید با کارشناسان راگناتریپ تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱

_____________________

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یاسر

سلام من نیاز به ویزای توریستی سوئیس دارم ولی دعوتنامه ندارم با توجه به اینکه من قبلا ویزای شینگن آلمان گرفتم، آیا شانس دریافت ویزای سوئیس رو دارم؟