ویزای چین

کشور چین به عنوان یکی از قدرتمندترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان، هر ساله مقصد بسیاری از گردشگران، تاجران و مهاجران در سر تا سر جهان می باشد. در کشور ما نیز افراد زیادی به دلایل مختلفی همچون بازدید از جاذبه های توریستی، موقعیت های کاری و شغلی مناسب، تحصیل، درمان و اقامت دائم وارد این کشور می شوند. با این وجود، ایرانیان مانند بسیاری از مردم سایر کشورهای جهان، برای ورود به چین نیازمند دریافت ویزا هستند.در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات کاملی در رابطه‌ با اخذ ویزای چین ارائه دهیم؛ بنابراین تا انتهای این مطلب با راگنا تریپ باشید.

ویزای توریستی چین

خدمات ویزای چین

مشاوره رایگان

شما می‌توانید از طریق مشاوره رایگان با راگناتریپ، شرایط خود را برای دریافت ویزای چین سنجیده و نسبت به هزینه‌ها و شرایط آن آگاهی پیدا کنید. 

بررسی مدارک

 بررسی مدارک شما با راگناتریپ است. با راگناتریپ در کمترین زمان مدارک ویزا را تکمیل و نواقص پرونده خود را برطرف نمایید.نگران نواقص مدارک خود نباشید.

مقرون به صرفه

اعتقاد داریم هزینه زیاد برای گرفتن ویزا عاقلانه نیست. باید کم هزینه راه‌ را برای اخذ ویزای شما انتخاب کنیم تا درکم‌ترین زمان و با کمترین هزینه ویزای خود را دریافت کنید.

کوتاه ترین زمان

نیاز به ویزا در کمترین زمان ممکن را دارید.راگناتریپ حداکثر توان خود را به کار گرفته تا در کوتاه ترین زمان،شما ویزای خود را دریافت کنید.ما در کنار شما هستیم.

ویزای چین به معنای اجازه ورود و خروج به خاک این کشور است.در صورتی که قصد مهاجرت به چین، تحصیل در چین، کار در چین، سفر با تور چین و یا به صورت انفرادی را دارید باید ویزای چین دریافت کنید و این گفته که “ویزای چین برداشته شد” اشتباه است.جالب است بدانید که ویزای چین در زمان کرونا تنها محدود به ویزای تجاری بوده است.ویزای چین چندین نوع دارد و بسته به هدف از سفر باید ویزای متناسب را طبق قوانین جدید ویزای چین انتخاب کرد.شما می توانید جهت رزو تورهای چین به بخش تورهای آسیا سایت مراجعه کنید.

شرایط اخذ ویزای چین

برای ورود به چین ابتدا باید با شرایط ویزای چین آشنا شوید. به‌طورکلی یک سری قوانین و شرایط کلی به‌صورت زیر برای اخذ ویزای چین وجود دارد که ممکن است بر اساس نوع ویزای چین که برای آن درخواست می‌دهید، کمی متفاوت باشد.

 1. مشخص کردن علت دقیق سفر یه چین یا اقامت دائم و موقت
 2. داشتن پاسپورت معتبر نداشتن سوء پیشینه کیفری یا پرونده جزائی در حال اجرا در دادگاه
 3. ارائه مدارک مربوط به گواهی تمکن مالی عدم ارائه مشخصات درست و واقعی
 4. حساس نبودن دلیل ورود تمام نشدن تعداد ورود و خروج های باطل و مجاز
 5. پاسپورت مخدوش یا جعلی نباشد
 6. داشتن تمکن مالی کافی

انواع ویزای چین

برای سفر به چین می‌توانید با توجه به هدف خود از سفر ویزا‌های مختلفی را دریافت کنید. شرایط دریافت و مدت زمان اعتبار هرکدام متفاوت است و بر اساس هدف سفر انتخاب می‌شوند.

ویزای توریستی چین( L visa )

برای اقامت کوتاه برای گردشگری – ملاقات خانواده و غیره … جهت دریافت ویزای توریستی چین ۲۰۲۳ مدارک زیادی نیاز نیست، داشتن بلیط رفت و برگشت، واچر هتل و در صورت دارا بودن دعوت نامه؛ ارائه کپی پاسپورت و مدارک شناسایی و همچنین اجازه اقامت دعوت کننده همراه با دعوت نامه الزامیست.

اعتبار ویزای چین برای توریست ها ۹۰ روز است. اما تنها ۳۰ روز از این ۹۰ روز را می توانید در این کشور حضور داشته باشید. در طول این مدت اجازه انجام هیچ گونه تجارتی را نخواهید داشت. برای انجام تجارت در چین باید حتما ویزای کاری دریافت کرده باشید.

• ویزای تجاری ( M visa )

ویزای تجاری چین برای کسانی صادر می‌شود که قصد دارند برای فعالیت‌های تجاری به چین بروند. ویزای M نیز مانند ویزای توریستی چین معمولاً به‌صورت یک‌بار ورود، دوبار ورود یا چندبار ورود صادر می‌شود. ویزای تجاری چین می‌تواند تا ۱۰ سال اعتبار داشته باشد. مدت اقامت (هر بازدید) در چین با این ویزا معمولاً ۳۰ تا ۶۰ روز بر اساس تصمیم‌گیری کنسولگری چین، مشخص می‌شود.

ویزای کار ( Z visa )

ویزای کار چین ویژه افرادی صادر می‌شود که برای کار به این کشور سفر می‌کنند. مجوز کار یا مجوز اشتغال را دولت چین صادر می‌کند. ویزای Z فقط به‌صورت یک‌بار ورود صادر می‌شود. دارندگان ویزای Z باید ظرف ۳۰ روز از تاریخ ورود، ثبت‌نام کنند و برای اجازه اقامت در اداره امنیت عمومی چین اقدام کنند. اجازه اقامت برای ورود چندگانه خوب است. ویزای Z برای افرادی که در چین فعالیت تجاری انجام می‌دهند نیز صادر می‌شود.

ویزای دانشجویی (  X visa )

افرادی که از طرف یکی از دانشگاه های چین پذیرفته شده اند، بایستی جهت تحصیل در این دانشگاه ها یا موسسات معتبر علمی حتما ویزای تحصیل در چین را دریافت کنند. این ویزا به دو نوع ویزای کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم بندی می شود. گفتنی است که دارندگان ویزای تحصیلی اجازه کار در این کشور را نداشته و اگر فردی قبلا ویزای کاری دریافت کرده باشد مجاز به اخذ ویزای تحصیلی نخواهد بود.

علاوه بر این ویزای تحصیلی چین تنها ۹۰ روز اعتبار دارد و پس از آن فاقد اعتبار خواهد بود. اگر مدت تحصیل بیشتر از ۶ ماه باشد، بایستی ویزای تحصیلی x1 دریافت شود و دوره های تحصیلی کمتر از ۶ ماه نیازمند ویزای X2 می باشند.

ویزای چین

ویزا خدمه (C visa)

ویزای خدمه چین برای خدمه خارجی صادر می‌شود که از وسایل حمل‌ونقل بین‌المللی، از جمله هواپیما و قطار و کشتی استفاده می‌کنند و همچنین رانندگان وسایل نقلیه موتوری که در فعالیت‌های حمل‌ونقل برون‌مرزی فعالیت دارند. این ویزا برای اعضای خانواده خدمه نیز صادر می‌شود.

•ویزای ترانزیت (G visa)

مسافرانی که مقصد آن ها کشورهای دیگری است و برای ۲۴ ساعت مجبور به توقف در چین می باشند، نیازی به ویزای ترانزیت چین ندارند. اما مسافران تبعه برخی از کشورها در صورت خروج از فرودگاه این کشور، باید حتما ویزای چین را داشته باشند. همچنین، برای افرادی که قصد سفر با کشتی از کشور چین به یک کشور دیگر را دارند، داشتن ویزای ترانزیتی الزامی است.

•  ویزای اقامت دائم (D visa)

اگر شخصی قصد زندگی یا اقامت دائم در کشور چین را داشته باشد، بایستی حتما از ویزای دائم برخوردار باشد. مدت این ویزا نامحدود بوده و به شخص دارنده آن اجازه بهره مندی از حقوق اجتماعی و شهروندی را می دهد.

نکته‌هایی که به شما در مورد ویزای تجاری چین کمک می‌کند

برای دریافت ویزای چین حضور افراد در سفارت الزامی است. برای صدور ویزای عادی ۵ روز کاری پس از انگشت‌نگاری زمان لازم است. قیمت ویزای عادی تجاری چین ۴۵۰ دلار است. اعتبار ۳ ماهه و اجازه اقامت طبق دعوتنامه تا نهایت ۳۰ روز است و یکبار ورود.

اعتبار ویزای چین

ویزاهای مختلف چین بین سه ماه ، شش ماه ، یک سال و گاهی حتی ده سال متفاوت است .

متقاضی بعد از تکمیل مدارک و ارسال گذرنامه به سفارت چین باید منتظر پروسه پردازش ویزا از طرف کنسولگری بماند این پروسه بین یک تا چهار روز کاری زمان می برد . برای ارسال ویزا بستگی به سرویسی دارد که انتخاب می کنید که با پرداخت هزینه اضافی میتوانید سرویس سریع و اکسپرس را انتخاب کنید .

ویزای چین

مدارک ویزای چین

جهت اخذ ویزای چین در ایتدا باید وقت سفارت چین دریافت کنید. مدارکی که به سفارت چین ارائه می‌شوند، باید به ترجمه‌ی رسمی زبان انگلیسی با مهر تائید وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برسند و برای هر مدرک، یک فرم مخصوص تائید مدرک تکمیل شده و دو سری کپی از هر کدام موجود باشد

 • اصل و کپی گذرنامه ( از اعتبار گذرنامه باید ۶ ماه باقی مانده باشد و دو صفحه ی خالی متوالی وجود داشته باشد )
 •  
 • گذرنامه ی قبلی در صورت موجود بودن
 • فرم درخواست ویزا
 • دو عدد عکس که حداکثر در ۶ ماه گذشته گفته شده است . عکس باید مشخصات زیر را داشته باشد :(نمای جلو ، پس زمینه ی عکس سفید ، در اندازه ۴*۶ ، بدون پوشش سر ، عکس رنگی و تمام رخ ( اگر شال یا روسری به دلیل مذهبی بودن به سر داشته باشین موردی ندارد ))
 • دعوت نامه ( باید شامل بارکد و هلوگرام که از طرف شرکت دعوت کننده خطاب به کنسولگری کشور مقصد صادر می شود ) ( در دعوت نامه باید مشخصات فردی شخص دعوت کننده ، مشخصات خویشاوندی و اطلاعات مربوط به سفر باید در دعوتنامه ذکر شود امکان دارد کنسولگر منظلم کند که اصل دعوت نامه را ارائه دهید .

مراحل درخواست ویزای چین ۲۰۲۳

اخذ ویزا از سفارت چین

چین هم یکی از کشورهایی است که در ایران سفارت داشته و افراد می توانند برای دریافت ویزای چین به این سفارت مراجعه کنند. وظیفه سفارت چین در ایران رسیدگی به امور شهروندان چینی ساکن در ایران و صدور ویزا برای متقاضیان ایرانی است. ساعات کاری سفارت چین از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۲:۳۰ و از ۱۴:۳۰ الی ۱۶:۳۰ است و متقاضیان می توانند با تعیین وقت قبلی به این سفارت مراجعه کنند. سفارت چین هم مانند بسیاری از سفارت های کشورهای خارجی، در تهران قرار گرفته و ساکنین تهران می توانند برای دریافت ویزای چین به آدرس خیابان پاسداران، خیابان نارنجستان هفتم، پلاک ۱۳ مراجعه کنند.

در صورتی که افراد ساکن تهران نیستند یا تنها می خواهند از طریق یک راه ارتباطی با سفارت چین تماس گرفته یا درخواست و مدارک خود را ارسال کنند، می توانند از طریق شماره تلفن ۲۲۲۹۱۲۴۱ – ۲۲۲۹۱۲۴۰ و آدرس ایمیل chinaemb_ir@mfa.gov.cn با این سفارت خانه تماس بگیرند. ساکنین شهرهایی غیر از تهران و افرادی که قصد دارند تا با تلفن همراه با سفارت چین تماس بگیرند، باید کد ۰۲۱ را هم قبل از شماره وارد کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سفارت چین، به سایت این سفارت به آدرس اینترنتی ir.chineseembassy.org مراجعه شود.

مدت زمان جواب دهی ویزای چین

مدت زمان جوابدهی به درخواست ویزای عادی چین ۱۰ روز کاری، مدت زمان جوابدهی به درخواست ویزای فوری چین ۶ روز کاری و مدت زمان جوابدهی به درخواست ویزای خیلی فوری چین ۳ روز کاری می‌باشد.

قیمت ویزای چین

در حال حاضر قیمت ویزای چین ۱۴۰۲ طبق تعرفه راگناتریپ به صورت زیر است و شما بدون درگیری برای انجام مراحل دریافت ویزا می توانید ویزای خود را دریافت نمایید.

 • هزینه ویزای توریستی چین؛ ۴۵۰ دلار می باشد.
 • برای ویزای چین قیمت اعلام شده همراه با دعوت نامه تجاری که تائیدیه بارکد دار و به زبان چینی دارد؛ ۳۵۰ دلار است.

برای اطلاع از شرایط اخذ ویزای چین فوری ، با مشاوران ما تماس بگیرید.

واحد پول چین

یوآن چین (همچنین: یوئان) (نشان:元؛ کد:CNY) یکای جدید شمارش ارز کشور چین است. فرق میان یوآن و رنمینبی همانند فرق میان پوند و استرلینگ است (یا تومان و ریال در ایران). پوند (بجای یوآن) یکای حساب و استرلینگ (بجای رنمینبی) ارز واقعی است.

نکته مهم

فرایند دریافت مجوز و مدارک ارائه شده در شهر ها ی چین متفاوت است و همین طور قیمت گرفتن ویزای شهر های مختلف چین متفاوت است به طور مثال ویزاهای متفاوت چین از ۱۹۰ دلار آمریکا تا ۲۲۰ دلار متغیر است .

اگر فرد بخواهد بیشتر از مدت اقامت مجاز در ویزا در کشور چین بماند باید قبل از اینکه مدت اقامت او به پایان برسد از مقامات امنیتی عمومی اجازه بگیرد ممکن است تایید یا رد شود .

شماره تماس و آدرس سفارت چین

تهرلن – اقدسیه ، موحد دانش ، رو به روی آتش نشانی

شماره تماس:  ۰۲۱۲۲۲۹۱۲۴۰

وبسایت : ir.chineseembassy.org

ایمیل :  chinaemb_ir@mfa.gov.cn

china-visa

هزینه ویزای چین برای ایرانیان

در صورت تقاضای سفارت چین، مسافرین موظف هستند در زمان تعیین شده از سوی سفارت برای مصاحبه حاضر شوند.
برای صدور ویزای عادی ۱۴ روز کاری و ویزای فوری ۷ روز کاری زمان می‎برد.
قیمت ویزای عادی تجاری چین ۱۹۰ دلار، ویزای فوری ۵ روزه ۲۲۰ دلار و فوق فوری ۳ روزه ۲۶۰ دلار است.
اعتبار ویزا سه ماه و اجازه اقامت آن یک ماه است.

فهرست مطالب

 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱
 • فهرست مطالب ۱

_____________________

سوالات متداول ویزای چین

خیر در حال حاضر ویزای چین فقط بصورت لیبل و درج در پاسپورت مسافر انجام می گردد و در آینده ممکن است بصورت ویزای آنلاین چین ارائه گردد.

خیر حضور مسافر در سفارت چین برای اخذ ویزا و یا انگشت نگاری و مصاحبه نیاز نیست مگر در موارد خاصی که سفارت تشخیص دهد یا اعلام نماید.

بلی ویزای مولتیپل برای تجاری که به دفعات میخواهند به چین سفر کنند صادر می شود. جهت دریافت این ویزا قبلا باید حداقل ۴ ویزای تجاری گرفته باشید.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
shirin

سلام من ازتون ویزا چین گرفتم یک هفته ای اوکی شد خواستم ازتون تشکر کنم بابت تیم خوبتون🙏🏻

ahmadi

آیا ویزای چین در حال حاضر صادر میشه؟!